Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Benim Domatesin Neyi var?(What are my tomatoes?)

0 yorum

Bu küçük siyah noktalar Peki nelerdir? Büyük olasılıkla bu lezyonlar küçük gamzeler gibi bakmak ve biraz girintili domates meyve olarak küçük siyah noktalar başlar. Sonunda boyutu artırmak ve bir kuruş veya daha büyük boyuta ulaşabilir.Büyük olasılıkla suçlu Pseudomonas syringae, aynı zamanda bakteriyel benek olarak da bilinen, bir hastalıktır.


Yani domates bu siyah noktalar için çözüm nedir?

Bir kısmi çözüm bitki suyunu en aza indirmektir. Sulama yaparken asla hortumu  bitkilere fışkırtma. Bunun yerine, damlama veya sel sulama ile sula. Bu hastalığı azaltır. Eğer kimyasallara başvurmak gerekir sizin domates bu küçük siyah noktalar tamamen ortadan kaldırılması istiyorsan . Bakır Sülfat kullanın, aslında bu organik bir çare olarak kabul edilir.

Bakır Sülfat Bir uygulamaya domates siyah noktalar temizlenmesine yardımcı olacaktır.
      


Bitkilerinize Dokunurken(dallarına/ yapraklarına) velakin başka bir nedenle başka bir cisimle temas ederse bitkinizin yaprak ve gövdesinde sizin gözle göremeyebileceğiniz kesilme sonucu / kırılma sonucu yaralar oluşur sulama ve nemle birlikte uygun ortam sağlandığı takdirde bu yaralardan funguslar(mantarlar) giriş yapar .Botrytis cinerea (Kurşuni küf) tür.
   İlk önce bitkiyi dezenfekte etmek gerekir yani oradaki mantarı zararlıyı direkt yok etmek bunun için huwa-san TR adında mükemmel bir dezenfektan var(kendimde kullanıyorum) 100l lt suya 200 cc karıştırın bunu özellikle bu izlerin lekelerin görüldüğü bölgelere yapraktan uygulayın bu şekilde yaptığınız şekilde o bölgede leke yapan ve yayılan mantarı yakmış olursun daha sonra 1-2 gün sonra 100 lit suya 250 gr Captan WP %50 ETKİN maddeli ticari adıda captandır suyla karıştırın ve bunuda yaprağa uygulayın bu şekildede huwa-san TR ile yaktığınız mantarın üstünü Captan Wp %50 etkili CAPTAN isimli mantar ilacı ile kaplamış olursunuz.Ayrıca doğal bakır sülfat kullanın.


Sebzelerde kök çürüklüğü çökerten

Kökleri tıkanmış bitkiler susuz kalmış gibi kendini bırakır bu bitkiler için artık çok geçtir söküp kökleri toprakta kalmayacak şekilde temizlemek gerekiyor
diğer fideler için aynı toprakta yetişmiyorsa yanyana korkacak bir durum yok söktüğünüz bitkinin yerine yine aynı bitkiyi dikmeyin farklı bir bitki dikin örnek kavun gibi

Mantar hastalıkları yayılıcı bir etmendir peki ne yapmak gerekir ilk önce bitkiyi dezenfekte etmek gerekir yani oradaki mantarı zararlıyı direkt yok etmek bunun için huwa-san TR adında mükemmel bir dezenfektan var(kendimde kullanıyorum) 100l lt suya 200 cc karıştırın ve bu boynunu büken bitkilere ve diğer bitkilerin köklerine dökün daha sonra 1-2 gün sonra %80 fosetyl al içeren bir ilaçla aliette olabilir 100 lt suya 1 kutu aliette dökerek yine aynı şekilde bitkinizin toprağına dökün böylece huwa-san uygulayarak topraktaki zararlı mantarları öldürmüş olursunuz daha sonra %80 fosetly al içeren aliette ilacını dökerekte bu ölmüş mantarların ürememesi için üstlerini kaplamış olursunuz.


Kesinlikle o dalı kesin. Çam balı yaprak bitlerini vardır ve terminal  yaprak lekesi, mantar gibi görünüyor. Noktalar damarlar boyunca gidiyor ve bitki mantar sporlarını üreten alanlara beslenme kesilerek uzaklaştırılır. Sadece bu dal enfekte olmuştur inanmak zor. Yaprakların altında, yeni büyüme dikkatlice bakın ve kök izle. Eğer kök üzerinde siyah noktalar alırsanız, bitki başı derttedir.Basil subtilus, mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olan bir bakteri ile Püskürtme yapılmalıdır.Yabda kimyasal mücadele yapılmalıdır.


Ben septoria yaprak lekesi gibi görünüyor.

SEPTORİA LEKE HASTALIĞI MÜCADELE YÖNTEMLERİ:

Kültürel Önlemler:

• Temiz tohum kullanılması

• Ekim nöbeti yapılması

• Hastalıklı bitkiler ve hasat artıklarının toplanıp yok edilmesi gerekmektedir

Kimyasal Önlemler:

SEPTORİA LEKE HASTALIĞI KİMYASAL MÜCADELEDE KULLANILACAK İLAÇLAR VE DOZLARI:

Etkili madde adı ve oranıFormülasyonuDoz 100 lt suyaİlaçlama ile hasat arasındaki süre (Gün)
Ziram %80WP400g14

Bitkide  magnezyum eksikliği var. Ayrıca, yaprak damarları arasında sararmaya neden olabilir.Belirtiler ayrılmak kadar her sulama ile her iki galon başına 1 bardak  Epsom tuzları (magnezyum sülfat) sulama ile verilir.


Kalsiyum eksiliği nedeniyle oluşmuş olabilir.


     Azot içeren gübreleri fazla kullanıyorsanız çatlama yapar.Üstten organik potasyum ve kalsiyum uygulaması yapın.Toplamaya yakın zamanda kesinlikle azot içerikli gübreler kullanmayın.
Çevre sartları bu aşırı sıcaklık olabılır yıne asırı sulamadan kaynaklana bılır.Sık sık sulama yapıyorsanız bunu azaltabılırsıniz.
     Domateste gök veya ergin çatlama sorunları yaşıyorsanız soğuktan olabilir, su verme aralıklarında veya su verme miktarında sorunlarınız var olabilir. Şöyle ki gök çatlama varsa suyu fazla veriyorsunuzdur ve gübre miktarıda verilmesi gerekenden az gelmiştir, yada eren domateslerde sulama aralıklarını uzun tuttuysanız çatlama görülecektir. Çünkü domates susus kalıp suyu yediğinde çatlama kaçınılmazdır aslında. Olması gereken sık aralıklarla az gübrelemelerde balans ayarları yaparak gübreleme yapmaktır.
Aşırı yağmurlardan sonra oluşmuş çatlaklar.


Toprak sıcaklığını ve yeterli tutmak için düzenli sulama ve malç koruyun,

tutarlı toprak nemi seviyesinin

• Uygun bitki beslenmeyle koruyun

• Dayanıklı çeşitler

• Çatlama azaltmak için hemen yağmurdan sonra olgun meyveleri toplayın.

• En iyi sıcaklıklar için uygun dikim zamanları ve bitki seçin

• Yağmurlama sulamadan kaçının.


Kuş gagalamış veya sincap dişlenmiş domatesler.Bunun için kedi besleyin.Tırtıl var.Uzaklaştırın.


Unlubit var .İlaç kullanın doğal ilaç için sitemizden ilgili konuya bakın.


Sap delici böcek .Bulup uzaklaştırın.Varsa larvalarını da .Bitkiyi kurtarmak zor olabilir diğer bitkileri koruyun.
Bu çillenme Genetik bozulma olabilir veya  f1 tohuma dönmüş olabilir.


Domates Meyve Solucanı.Uzaklaştırın.


Fungus amung Mantarı
Domates meyve uç çürüklüğü genellikle sıcak, kuru koşullarda oluşur.Bu şiddetli Erken Yanıklığı ile bir domates hastalıklı yapraklar kaldırılması gerekir. Onu kurtarmak  mümkün olmayabilir.Domates Wilt Virus Benekli

İlk yaprak  terminalinde görünür Küçük, çikolata-kahverengi lekeler  dairesel olabilir ve hastalık ilerledikçe yapraklar kırılgan hale gelir bazı yaprakların sapında siyah çizgiler olabilir scorched.Thrips böcekler virüs aktarımı  gereklidir.Domates yapraklarında bronzlaşma, kıvrılma, nekrotik çizgiler ve benekler oluşur.

Domates Sarı Yaprak Kıvırcıklık Virüsü (Tomato Yellow leaf Curl Virus=TYLCV) domates üretimini etkileyen en önemli hastalıklardan biri olup, geminivirüs (çift partikül halinde) grubundandır ve beyazsinek böceği (Bemisia argentifolii Perring & Bellows) ile taşınır. TYLCV oldukça geniş bir konukçu dizisine sahip, bunlar arasında mercimek, bakla, tütün, ve domates gibi kültür bitkileri ve Cynanchum acutum ve Türkiyede Datura stramonium, Solanum nigrum veUrtica sp. gibi yabancı otlar sayılabilir. konukçularının bazılarında hiç belirti bulunmazken, hastalık o bitkide bulunabilir ve ergin beyazsinekler ile sağlıklı bitkilere taşınır. Virüs mekanik olarak bazı bafırlar kullnıldığında taşınabilir, fakat pratikte mümkün olmayabilir. Virüs tohumla taşındığına dair kayıt bulunmamaktadır.

Hastalığın Belirtileri:
Yaprak kenarlarında ve ayalarında sararmalar oluşturur.
Yapraklar küçülür ve kenardan itibaren yukarı doğru kıvrılarak kayık görünümünü alır.
Meyveler geç olgunlaşarak pazar değerini yitirir.
Şiddetli enfeksiyonlarda verim kaybı % 80’e ulaşır.

Mücadelesi:

Kültürel Mücadele:

Dayanıklı kültivarların kullanımı.
Beyaz sinekler ile mücadele edilmeli
Sonbahar ve ilk bahar dikimlerini mümkün olduğunca ileri zamanlara almalı.
Yabancıotlar ile mücadele edilmeli.
Beyaz sinek populasyonunu azaltmak için hasatdan sonra bitkilerin derin sürüm yapılarak ya da toplanarak yok edilmeli
Beyazsineğin konukçuluk yaptığı bitkilerin ekim zamaları arasında mesafe koyulmalı ya da birbirini takip edecek şekilde yetiştirilmemeli
UV yansıtıcı malçlar kullanılarak, beyazsinek hareketleri sınırlandırılabillir.
Hastalıktan ari fide kullanılmalı.
Seralarda bulaşmayı azaltmak için tek tük hastalık görülen bitkiler yok edilmeli.
Tuzak bitkilerin (hıyar gibi) kullanılması böceklerin virüsü yaymasını azaltabilir.
Sear açıklıklarının böçeklerin geçemeyeceği tül perdeler ile kaptmalı.

Kimyasal Mücadele: Kimyasal mücadelesi yoktur
Mücadelesi:
Kültürel Mücadele:
1. Seraların havalanmasına büyük önem verilmeli, sık dikimden kacınılmalı ve budama
yapılmalı.
2. Bitkileri yaralamaktan kaçınılmalı
3. Uzun süre meyveyi ıslak tutacak muamelelerden kaçınılmalı.
4. Ölü yada infekteli bitki çiçek, yaprak ve meyveler üretim alanlarından uzaklaştrılmalı.
5. Dayanıklı çesitler her zaman tercih edilmelidir
Kimyasal Mücadele:
Gövde üzerinde belirtiler görüldügünde bitkiler koruyucu fungisitler ile ilaçlanabilir.
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarına göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar aşağıdaki tabloda verilmektedir.

Kullanılan Kimyasal İlaçlar (Funisitler)
Kullanım Miktarı
(100 Litre)
Captan WP 50% 250 g
Cyprodinil+Fludioxonil WG 37.5+25%60 g
Diethofencarb+Carbendazim SC 250+250 g/l70 cc
Imazalil EC 500 g/l 30 cc
Iminoctadine Trialbesilate WP 40% 45 g
Iprodione WP 50%75 g
Procymidone WP 50%75 g
Pyrimethanil SC 300 g/l125 cc
Tolyfluanid WP 50% 200 g
Vinclozolin Smoke Stripe 19% 75 g


Bacterial Canker düzensiz sulama

Leaf MoldDomates (Lycopersicon esculentum Mill.) Hastalıkları
Bakteriyel Hastalık Etmenleri
Bakteriyel KanserCorynebacterium michiganense pv.michiganense
Bakteriyel Gövde ve Meyve ÇürüklüğüErwinia carotovora subsp.carotovora 
Bakteriyel Öz Çürüklüğü (gövde)Pseudomonas corrugata 
Güney Bakteriyel SolgunluğuPseudomonas solanacearum
Bakteriyel BenekPsudomonas syringae pv. tomato
Bakteriyel LekeXanthomonas campestris var. vesicotoria
Fungal Hastalık Etmenleri
Alternaria Yaprak LekesiAlternaria alternata f.sp. lycopersici
Tırnak Başı LekesiAlternaria tomato
Erken Yanıklık- Alternaria solani - Alternaria porri
Antraknoz- Colletotrichum coccodes- C. dematium - C. gloeosporioides
Fusarium SolgunluğuFusarium oxysporium f.sp. lycopersici
Fusarium Kök Çürüklüğü (Crown)Fusarium oxysporium f.sp.radicis-lycopersici
Fusarium Kök ÇürüklüğüFusarium solani
Kurşuni KüfBotrytis cinerea
Verticillium SolgunluğuVerticillium albo-atrumVerticillium dahliae
Septoria Yaprak LekesiSeptoria lycopersici
Yaprak KüfüFulvia fulva
Stemphylium Gri Yaprak Lekesi- Stemphylium botryosum f. sp.lycopersici- S. lycopersici- S. solani 
Helminthosporium YanıklığıHelminthosporium carposaprum
Mildiyö (Geç Yanıklık)Phytophthora infestans
Tavşan Gözü Çürüklüğü- Phytophthora nicotianae- P. capsici - P. drechsleri
Phoma ÇürüklüğüPhoma destructiva
Külleme- Oidiopsis taurica- Oidiopsis sicula
Yumuşak Çürüklük- Sclerotinia sclerotiorum- S. minor
Güney yanıklığıSclerotium rolfsii
Cercospora Yaprak KüfüPseudocercospora fuligena
Pleospora ÇürüklüğüPleospora lycopersici
Ekşi Çürüklük- Geotrichum candidum- G. penicillatum
Siyah Küf Çürüklük EtmenleriAlternaria alternata
Stemphylium botryosum 
S. herbarum 
Ulocladium consortiale (T.) E. Sim. = S. consortiale (Thuem.) Groves & Skolko 
Kök ve Meyve ÇürüklüğüPhytophthora capsic
P. dreshsleri
P. nicotianae
Kömür (Charcoal) ÇürüklüğüMacrophomina phaseolina
Çökerten- Pythium aphanidermatum
- P. arrhenomanes
- P. debaryanum
- P. myriotylum
- P. ultimum
Rhizoctonia Kök ÇürüklüğüRhizoctonia solani
Rhizopus ÇürüklüğüRhizopus stolonifer
Pyrenochaeta Mantarımsı Kök ÇürüklüğüPyrenochaeta lycopersici
Abiotik Etkenler
Çiçek Ucu Çürüklüğü (Kalsiyum Eksikliği)Blossom End Rot
Magnezyum EksikliğiMagenyum deficiency
Yaprak Kıvrılması (Fizyolojik)Physiological Leaf Roll
Kediyüzü (Aşırı Sıcaklık)Catface
Lekeli OlgunlaşmaBlotchy Ripeninig (Grey Wall)
Güneş YanıklığıSunscald
Viral Hastalık Etmenleri
Domates Sari Yaprak Kivircik VirüsüTomato Yellow Leaf Curl Virus
Patates X VirüsüPotato X Virus
Patates Y VirüsüPotato Y Virus
Tütün Mosaik VirüsüTomato Mosoic Virus
Yonca Mozaik VirüsüAlfalfa Mozaic Virus
Domates Leke Solgunluk VirüsüTomato Spotted Wilt Virus
Domates Halkalı Leke VirüsüTomato Ringspot Virus
Çift Çizgi VirüsüDouble Steak Virus
Domates Benek Gemini VirüsüTomato Mottle Virus 
Yalancı Tepe Kıvırcıklık VirüsüTomato Pseudo Curly Top Virus
Domates Cüce Çalılık VirüsüTomato Bushy Stunt Virus
Domates Etch VirüsüTobacco Etch Virus
Hıyar Mozaik VirüsüCucumber Mosaic Virus
Domates Bulaşıcı Kloroz VirüsüTomato Infectious Chlorosis Virus
Domates Planto Macho ViroidiTomato Planto Macho Viroid
Domates Tepe Çalılık ViroidiTomato Bunchy Top Viroid
Aster Sarılığı (mikoplazma)Aster Yellows
Domates Büyük Tomurçuklanması (mikoplazma)Tomato Big Bud
Not:Çoğu sebzelerde bitkiyi korumak için bakır sülfat atabilirsiniz.