Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Fasulye Çeşitleri

0 yorum
Sofia


Sofia erkenci sırık tipte bir fasülye çeşididir. Baklalar açık yeşil renkte olup uzunluk 23-25 cm. uzunlukta ve yassıdır. Yüksek adaptasyon yeteneği ile açık tarla yanında örtü altı yetiştiriciliğine de uygundur. Taze olarak tüketilmektedir.
Bakla Rengi Yeşil 

Bakla Uzunluğu / En (cm) 23-25/2.1-2.2 

Bitki Tipi Sırık 

Dane Rengi Beyaz 

Hastalık Dayanım BCMV I Gene 

Kullanım Şekli Taze Tüketim Gina

Gina orta erkenci Romano tipinde bodur fasülye çeşididir. Baklalar 16-18 cm. uzunlukta, 1,6-1,7 cm. eninde, orta yeşil renktedir. Baklalar oldukça düzgün olup tohum yatakları belirsizdir.Tohum rengi beyazdır. Ortalama 3-4 kez hasat edilebilen Gina yüksek adaptasyon yeteneği ile her iklim ve üretim koşulunda yüksek performans gösterir. Taze tüketim yanında konserve ve şoklamaya da uygundur.
Bakla Rengi Açık Yeşil 

Bakla Uzunluğu / En (cm) 16-18/1.6-1.7 

Bitki Tipi Oturak 

Dane Rengi Beyaz 

Hastalık Dayanım BCMV Serotype B strain NL4 

Kullanım Şekli Taze Tüketim, Sanayi 
Ebro


Romano tipinde, erkenci bodur fasulye çeşididir. Baklalar yeşil renktedir ve kılçıksızdır. Baklalar şekli yassı olup, 15-17 cm. boyunda ve 1.7-1.8 cm. enindedir. Baklalar düzgün ve tohum yatakları belirsizdir. Tohum rengi beyazdır. Konserve, şoklama ve taze tüketime uygundur.
Bakla Rengi Açık Yeşil 

Bakla Uzunluğu / En (cm) 15-17/1.7-1.8 

Bitki Tipi Oturak 

Dane Rengi Beyaz 

Hastalık Dayanım BCMV I Gene, WM (Intermediate), R (Intermediate) 

Kullanım Şekli Taze Tüketim, Sanayi Cyclone


Uzun baklalı, erkenci, bodur fasulye çeşididir. Baklalar açık yeşil renktedir ve kılçıksızdır. Baklalar 18 - 20 cm. boyunda ve 1.4 cm .enindedir. Tohum rengi beyaz, baklalar düzgün ve tohum yatakları belirsizdir
Bakla Rengi Yeşil 

Bakla Uzunluğu / En (cm) 18-20/1.3-1.4 

Bitki Tipi Oturak 

Dane Rengi Beyaz 

Hastalık Dayanım BCMV I Gene 

Kullanım Şekli Taze Tüketim Bronco


Sanayi üretimine uygun olarak selekte edilmiş Fransız tipinde oturak bir fasülye çeşididir. Bitki yapısı orta güçlü olup bitkinin genel görünüşü yeşil renktedir. Bitki dik olarak gelişmektedir. Gelişme dönemi diğer çeşitlerle karşılaştırıldığında orta erkenci kalmaktadır. Baklalar dolgun yüzeyli olup 18-19 cm. uzunluğunda, baklaların enine kesidi dairesal bakla çapı 0,5-0,6 cm, bakla orta yeşil renklidir. Düz olarak gelişen baklada dolgun 9-10 adet dar böbrek şekilde dane bulunmaktadır. Daneler beyaz parlak renklidir. Daneler olgunlaşmış halde bakla yüzeyinde belirgenleşmemektedir. Bronco ortalama verimde oldukça iyidir. Sanayi tüketiminde, konserve ve şoklamaya oldukça uygundur. Taze olarakta Türkiye pazarına giren yeni tipte bir çeşittir.
Bakla Rengi Yeşil 

Bakla Uzunluğu / En (cm) 18-19/0.5-0.6 

Bitki Tipi Oturak 

Dane Rengi Beyaz 

Hastalık Dayanım BCMV I Gene 

Kullanım Şekli Taze Tüketim, Sanayi Bourgondia

Taze ve sanayi üretimine uygun olarak selekte edilmiş bir oturak (çalı tip) fasülye çeşididir. Bitki yapısı oldukça güçlü olup bitkinin genel görünüşü koyu yeşil renktedir. Bitki dik olarak gelişmektedir ve orta erkencidir. Baklalar dolgun yüzeyli olup 21-22 cm. uzunlunda, bakla çapı 1,6-1,7 cm, bakla ortayeşil renklidir. Düz olarak gelişen baklada dolgun 10-11 adet böbrek şekilde dane bulunmaktadır. Daneler beyaz parlak renklidir. Daneler olgunlaşmış halde bakla içersinde uzun süre rengini kaybetmeden kalabilmekte, tazeliğini kaybetmemektedir. Orta erkenci bir çeşit olan Bourgondia ortalama verim olarak da oldukça iyidir. Taze tüketimde özellikle uzun raf ömrü ile ön plana çıkmakta bunun yanında, konserve ve şoklamada kullanılmaktadır.
Bakla Rengi Yeşil 

Bakla Uzunluğu / En (cm) 21-22/1.6-1.7 

Bitki Tipi Oturak 

Dane Rengi Beyaz 

Hastalık Dayanım BCMV I Gene, PSP Race 1-2 (Intermediate) 

Kullanım Şekli Taze Tüketim, Sanayi Halk arasında barbunyada denen fasulye türü