Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Ev Duvarında Topraksız tarımla Sebze ve çiçek yetiştirmek (WHAT IS A FARM WALL?-HOW DOES IT WORK? (hydroponic technique)

0 yorum


Çiftlik Duvar  kanıtlanmış bir hidroponik güçlendirir (yani toprak olmadan büyüyen) bir formüle edilmiş besin çözeltisi ile bitkilerin için tedarik ettiğiniz çözeltiyi  suya doğrudan eklersiniz.

Su ve besin sürekli sistem üzerinden sirküle edilir ve kökleri aracılığıyla bitkiler tarafından emilir.

Büyüyen bitki bu şekilde daha az su kullanır ve güzel, lezzetli bitkiler  elde edilir

Orijinal metin

WHAT IS A FARM WALL?


The ZipGrow Farm Wall™ is a soil-less growing system that makes it possible to grow a garden anywhere – even on the side of a wall!
This water-smart and space-conscious wall garden not only helps home gardeners, restaurants, and schools, grow their own fresh greens and herbs.
Your ability to grow your own food shouldn’t be limited by space constraints or poor soils. That’s why we created the Farm WallHOW DOES IT WORK?

The Farm Wall™ leverages a proven hydroponic (i.e. growing without soil) technique to supply plants with a formulated nutrient solution added directly to the water.
Water and nutrients are continually circulated through the system, and are absorbed by the plants through their roots.
This way of growing uses significantly less water and doesn’t require any weeding to grow beautiful, flavorful plants. 


Kaynaklar:Derleyen By Eyyupk

https://brightagrotech.com/farm-walls/