Su Koçu POMPASI Çalışma Prensibi(ELEKTRİKSİZ SU GÜCÜ POMPASI)(Hydraulic Ram Pump)

0 yorum

   Bu pompa ülkemizde belki de hiç tanınmamaktadır. Amaç bunun tanıtımını nasıl ev ortamında üretilebileceğini açıklayarak bir ışık tutmaktır.
Pompa için her hangi bir enerji tüketilmemektedir. Amaç, pompa seviyesinden yüksekte olan suyun yapmış olduğu basınç ile suyun bir kısmını çok daha yüksekteki bir su deposuna basmaktır. Aşağıda pompanın kurulum şekli gösterilmektedir    Pompa çalışırken devamlı bir su akışı vermez. Pompa içerisine giren suyun bir kısmı ancak hedefe ulaşır. Şekilde görüldüğü gibi su kaynağının taban seviyesi hidrolik pompadan daha yüksekte olmalıdır. Suyun pompada çekiç etkisi yaratabilmesi için A ile gösterilen mesafe çok uzun tutulmamalıdır. A mesafesi uzun olacaksa yada su kaynağı daha uzakta olacaksa pompaya yakın olan bir yerde şok etkisini yaratabilecek bir depo kurulmalıdır. Aşağıda su kaynağı daha uzak olan depodan alınan su bir açık su tankına getirilmektedir. Su kaynağından gelen suyun şok dalgaları yaratması mümkün olamayacağından gelen su daha yakın bir tanka boşaltılır. Bu tanktan çıkan suyun çekiç etkisi ram pompasını çalıştırır.Ara mesafe uzak olup bir ikinci su deposu yerleştirilemeyecek durumdaysa uzak su kaynağı ile hidrolik pompa arasına döşenmiş borunun üzerine üstü açık bir boru bağlanır ve borunun üst hizası su kaynağından yüksekte tutulur.


Pompanın evdeki olanaklarla yapması oldukça kolaydır PVC veya galvanizli boru ve elemanları kullanılması tercih edilir.

Aşağıda pompanın çalışma esası resimlerle anlatılmaktadır. Aşama aşama gösterilmiş açıklama basit olarak şu şekilde açıklanabilir1.İlk anda yukarıdaki çek valf açık durumdadır gelen su dışarı doğru akmaktadır. Kapalı olan çekvalf suyun pompalanmasını engellemektedir.2.aşamada suyun itme kuvveti çekvalfi kapatacak su dışarı doğru akamayacağından bu defa aşağıdaki çekvalfi açacak bu bölgeye geçen su önce basınç deposundaki havayı sıkıştırırken bir kısmı da suyun aktarılacağı alana doğru gider.3.Bu aşamada basınç odasındaki hava oldukça sıkışmıştır gelen su daha fazla dolamayacağından basınç bölmesindeki su dışarı doğru itilir ve ters durumda olan çekvalf kapanır.basınçta düşme olana değin içerideki su boşaltma alanına doğru basılır. Bu kısa süre içerisinde üstteki çekvalf de kapalıdır. giren suyun bir kısmı kaynağa doğru dönmeye başlar.4.Şimdi basınç bölmesi halen suyu iterken üst çekvalfin kapalı kalma süresi çok kısa olur.5.Yukarıdaki işlemde  açılmış olan  üst çekvalften su tekrar dışarı doğru akmaya başlar. Bu işlem tekrarlanarak devam eder.

Derleyen:By EyyupK
KAYNAKLAR:http://www.ugrasi.com/R_enerjisi/koc_pompasi.htm