Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Su Koçu POMPASI Çalışma Prensibi(ELEKTRİKSİZ SU GÜCÜ POMPASI)(Hydraulic Ram Pump)

8 yorum

   Bu pompa ülkemizde belki de hiç tanınmamaktadır. Amaç bunun tanıtımını nasıl ev ortamında üretilebileceğini açıklayarak bir ışık tutmaktır.
Pompa için her hangi bir enerji tüketilmemektedir. Amaç, pompa seviyesinden yüksekte olan suyun yapmış olduğu basınç ile suyun bir kısmını çok daha yüksekteki bir su deposuna basmaktır. Aşağıda pompanın kurulum şekli gösterilmektedir    Pompa çalışırken devamlı bir su akışı vermez. Pompa içerisine giren suyun bir kısmı ancak hedefe ulaşır. Şekilde görüldüğü gibi su kaynağının taban seviyesi hidrolik pompadan daha yüksekte olmalıdır. Suyun pompada çekiç etkisi yaratabilmesi için A ile gösterilen mesafe çok uzun tutulmamalıdır. A mesafesi uzun olacaksa yada su kaynağı daha uzakta olacaksa pompaya yakın olan bir yerde şok etkisini yaratabilecek bir depo kurulmalıdır. Aşağıda su kaynağı daha uzak olan depodan alınan su bir açık su tankına getirilmektedir. Su kaynağından gelen suyun şok dalgaları yaratması mümkün olamayacağından gelen su daha yakın bir tanka boşaltılır. Bu tanktan çıkan suyun çekiç etkisi ram pompasını çalıştırır.Ara mesafe uzak olup bir ikinci su deposu yerleştirilemeyecek durumdaysa uzak su kaynağı ile hidrolik pompa arasına döşenmiş borunun üzerine üstü açık bir boru bağlanır ve borunun üst hizası su kaynağından yüksekte tutulur.


Pompanın evdeki olanaklarla yapması oldukça kolaydır PVC veya galvanizli boru ve elemanları kullanılması tercih edilir.

Aşağıda pompanın çalışma esası resimlerle anlatılmaktadır. Aşama aşama gösterilmiş açıklama basit olarak şu şekilde açıklanabilir1.İlk anda yukarıdaki çek valf açık durumdadır gelen su dışarı doğru akmaktadır. Kapalı olan çekvalf suyun pompalanmasını engellemektedir.2.aşamada suyun itme kuvveti çekvalfi kapatacak su dışarı doğru akamayacağından bu defa aşağıdaki çekvalfi açacak bu bölgeye geçen su önce basınç deposundaki havayı sıkıştırırken bir kısmı da suyun aktarılacağı alana doğru gider.3.Bu aşamada basınç odasındaki hava oldukça sıkışmıştır gelen su daha fazla dolamayacağından basınç bölmesindeki su dışarı doğru itilir ve ters durumda olan çekvalf kapanır.basınçta düşme olana değin içerideki su boşaltma alanına doğru basılır. Bu kısa süre içerisinde üstteki çekvalf de kapalıdır. giren suyun bir kısmı kaynağa doğru dönmeye başlar.4.Şimdi basınç bölmesi halen suyu iterken üst çekvalfin kapalı kalma süresi çok kısa olur.5.Yukarıdaki işlemde  açılmış olan  üst çekvalften su tekrar dışarı doğru akmaya başlar. Bu işlem tekrarlanarak devam eder.

Derleyen:By EyyupK
KAYNAKLAR:http://www.ugrasi.com/R_enerjisi/koc_pompasi.htm


8 comments

1 Şubat 2017 15:32

Çok güzel bir sistem. Yalnız suyun çoğu israf oluyor.

Reply
8 Şubat 2017 01:17

bu pompadan saatin almak istiyorum
gorusmek icin 05314202849

Reply
14 Şubat 2017 11:07

Çok güzel bir sistem ama suyun çoğu israf oluyor diye yorum yazan arkadaşım nasıl bir negatif düşünce inanılır gibi değil. Evinizin veya bahçenizin altından akıp giden hiç bir şekilde kontrol edemediğiniz bir su kaynağından enerji sarf etmeden 24 saatte onlarca su alıp kullanıyorsunuz, sonrada yüzlerce yıldır boşa akan derenin suyuna ısraf diyorsunuz. Pes doğrusu.Bu yüzden insanlığa yarayışlı bir buluşumuz halen ortaya çıkmış değil.

Reply
15 Şubat 2017 01:00

Yorumunuz hoşuma gitti teşekkürler Peyami bey

Reply
28 Şubat 2017 03:22

Bu pompadan ben yapiyorum ilgilenirseniz 05078663163

Reply
28 Şubat 2017 03:24

Tuanatavukculuk cevdet oktem facebook adresimden inceleyebilirsiniz

Reply
28 Şubat 2017 03:40

Bu pompadan ben yapiyorum ilgilenirseniz 05078663163

Reply
5 Mart 2017 11:23

Cevdet bey selam.
Bu pompadan istiyorum sizi arayacağım.

Reply
Yorum Gönder