Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Septoria lycopersici Yaprak Lekesi Hastalığı

0 yorum
Etmenin genel özellikleri :
Septoria lycopersici Spegazzini fungal bir hastalık etmeni olup, tarla koşullarında ortaya çıkmaktadır. Fungus kış ya da kötü koşulları hasta bitki artıkları üzerinde toprağın içinde veya üzerinde geçirir. Bazen yabancıotlar üzerinde de kışı geçirebilir. Hastalık etmeninin konidi sporları, rüzgar ve yağmur damlacıklarıyla taşınması ile hastalık yayılır. Hastalık genellikle yağışlı ve çok sıcak (15° to 27°C) olmayan koşullarda ortaya çıkar. Domates tohumları bazen hastalık etmeninin sporlarını taşır, fakat infeksiyonlardan tohum sorumlu değildir. Hastalıktan etkilenen bitkiler; domates, patates, patlıcan' dır.
Belirtileri:
Hastalık belirtileri yaşlı yaprakların alt tarafında 1,5-3 mm çapında suyla ıslanmış gibi dairesel lekeler şeklinde ilk olarak ortaya çıkar. Lekelerin merkezi gri çevresi siyah veya kahverengi kenarlara sahiptir. Gövde, dal, çiçek sapı ve petiollerdeki lezyonlar daha büyüktür. Eğer çok fazla lezyon varsa yapraklar kurur ve dökülür. Meyveler hastalıktan etkilenmezler, fakat etmenin neden olduğu erken yaprak dökümü meyvelerde güneş yanmasına neden olabilir.  İleri dönemlerde lekeler biraz daha büyür ve lekenin merkezinde bir çok koyu kahverengi, sivilce benzeri yapılar meydana gelir. Bu yapılar fungusun piknit denilen üreme organlarına verilen addır ve çıplak gözle farkkedilebilir. Ağır şekilde etkilenen yapraklar sararır, kurur ve dökülürler. Bu yaprak dökümü bitkilerin güneşten yanmasına sebebiyet verebilir.

 
Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Temiz tohum kullanılmalı.
2. 
Toprak inokulum kaynağı olduğu için, yeterli bir ekim nöbeti uygulanmalı.
3. Bitki artıkları tarladan uzaklaştırılmalı ve yakılarak ya da derine gömülerek yok edilmeli.
4. Dayanıklı çeşitler kullanılmalı.
Kimyasal Mücadele:
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarına göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar aşağıdaki tabloda verilmektedir. (Bordu bulamacı (%1,5) ve ya zineb(%0,4)).
Kullanılan Kimyasal İlaçlar (Fungisid)
Kullanım Miktarı
(100 Litre)
Bordo Bulamacı SIVI750+1500 g
Ziram WP 80 %400 g
Maneb WP 80%200 g
Mancozeb WP 80%200 g
Benomyl WP 50%60 g