Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Pseudocercospora fuligena Cercospora Yaprak Küfü

0 yorumEtmenin genel özellikleri :
Pseudocercospora fuligena (Roldan) Deighton = Cercospora fuligena Roldan fungal bir hastalık etmeni olup, tropikal ve subtropikal iklimlerde ortaya çıkar. 
Hastalık etmeni muhtemelen hastalanmış bitkilerin artıklarında barınmakta ve bir sonraki sezon bu artılardan gelen sporlar ile bulaşmalar olmaktadır. Bu sporlar yağmur damlacıklarının sıçratması, sulama suyu, ve çalışma koşullarındaki alet ve işciler ile taşınabilir.
Belirtileri:
Fungus yaprakların alt dokularında koyu kahverengi lekeler şeklinde gelişir. Bu lekelerin üst kısımları sarı ve zamanla kahverengi olur. Bu lekelerin etrafı zamanla keskin renksiz hale şeklinde lekelere dönüşür. Bener şekilde kadifemsi dokular genç gövde ve yaprak saplarında
görülebilir, fakat meyvelerde görülmez. Cladiosporium yaprak küfü ile karıştırılabilir.
Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Bitki artıkları tarladan uzaklaştırılmalı ve yakılarak ya da derine gömülerek yok edilmeli. 
2. 
Temiz çalışma ortamları ve beslenme sağlanmalı.
3. Dayanıklı çeşitler kullanılmalı
Kimyasal Mücadele:Kimyasal olarak mancozeb terkipli ilaçlar tavsiye edilir, genel olarak kültürel önlemler hastalık ile mücadelede yeterli olmaktadır.