Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Tomato Spotted Wilt Virus Domates Lekeli Solgunluk Virüsü

0 yorum
Etmenin genel özellikleri :
Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (Tomato spotted wilt virus =TSWV) bir virütük etmen olup, bitkiden bitkiye thrips böcekleri ile taşınmaktadır. Virüs yabancıotları, süs ve sebze türlerinde bir çok bitkiyi infekteleyebilir. Tohum ile taşınma domateslerde gözlenmiştir.Belirtileri:
Hastalık belirtisinin şiddeti bitkinin infektelenme zamanına bağlıdır. Yaprak deformasyonu, yaprak sararması, koyu mor gövde çizgileri, sürgün uçu ölümü, ya da solgunluk şeklinde hastalık kendini gösterir. Solgun yeşil ya da beyaz leke veya benekler yeşil meyveler üzerinde görülür. Halka lekeleri ya da siyah lekeler de mevcut olabilir. Şiddetli olarak infektelenmiş bitkilerden meyve hiç alınamaz ya da meyveler küçük ve pazar değeri yoktur. Hastalan bitkilerden verim alınamaz.


Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Virüs ile infekteli oaln süs bitkileri ile birlikte hiç bir sebze üretimi yapılmamalı.
2. 
Sera içerisine böcek girmesi engellenmeli ve böcek mücadelesine önem verilmeli. 
3.
 İnfektelenmiş bitkiler yok edilmeli.
4. Virüse konukçu olabilen yabancı otlar temizlenmeli ve kimyasal ilaçlama yapılmalı.
5. Yapraklarda ve gövdede belirti bulunan bitkiler şaşırtılmamalı.
   Kimyasal Mücadele:Viral hastalık etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.