Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Tomato Big Bud Domates Büyük Tomurçuklanması

0 yorum

Etmenin genel özellikleri :
Domates büyük tomurcuklanma hastalığı (Tomato Big Bud=
TBB) mikolazma benzeri (MLO) bir hastalık etmeni olup, domates bitkilerini etkilediği ilk olarak italya da tespit edilmiştir. Hastalık etmeni yaprak pireleri (Circulifer tenellus) tarafından sağlıklı bitkilere taşınır.

Belirtileri:
İnfektelenen bitkiler bodurlaşma, uç kısımlardaki sürgünlerde çalımsı bir görünüm, mor renklenme, uç gövdelerde kalınlaşma ve yaprak kenarlarında yukarı doğru kıvrılma şeklinde ortaya çıkar. En çarpıcı belirtisi ise büyük, şişkin yeşil çiçek gözleridir ve bu gözler normal olarak gelişmeyi başaramaz ve meyve bağlamaz. Bitkilerde boğum araları kısaldığından çalımsı görünür ve küçük yapraklara sahiptir. Yapraklar şekilsiz ve yeşil-sarı renklidir. havai kökler üst gövde de gelişebilir.


Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Dayanıklı kültivarların kullanımı.
2. 
Hastalıktan ari fide ve fidanların kullanımı.
3.
 
İnfekteli bitki artıkları yok edilmeli.
4. 
Konukçusu olan yabancı otlar ile mücadele edilmeli.
5. 
Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklaştırlmalı.
6. 
Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sınırlayack tedbirler alınmalı (saman malçı ya da sera açıklıklarının vektörün geçisini engelleyecek şekilde tülbent ile kapatılması).
  Kimyasal Mücadele:

Viral hastalık etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.