Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Doku Kabartmalı Yağlı Boya Sanatı

0 yorum


    Bu tür bir teknik ile hazırlanmış çalışmalara dokulu çalışma deniyor. Tuvale dokulu-kabartma ektkisi hazırlamak; tuvalin şası üzerine bez gerilme işleminden sonra ki astar aşamasındayken yapılır. Bunun için ilk önce tuval germeyi, şası hazırlamayı astar atmayı bilmeniz öğrenmemiz gerekiyor. 


    Kısaca tuval hazırlamayı anlatacak olursak; ilk önce temin ettiğimiz 4cm x 2cx çıtalarımızı köşelerinden 45 derecelik açıyla kesip uçlarını birbirine monte ettikten sonra tuvali gerilir, daha sonra bezin üzerine astar  atılır. Astar için plastik duvar boyası ve tutkal karıştırarak yapıyoruz (akrilik boya da kullanılabilir). Beyaz tutkal ve herhangi bir marka plastik boya mümkünse beyaz ve ya fildişi renginde olabilir. Bunları iyice karıştırıp biraz da sulandırarak ayran kıvamında birinci ve kuruduktan sonra kat sürülür zımparalanır. Üçüncü katı sürerken daha katı bir kıvama getirip içine kum veya talaş koyabilirsiniz cam kırıkları da kullanılabilir ama daha sonra düşebilir çok küçük parçalar olursa olur. Dokulu bir yüzey elde edersiniz. Tuval bezini çadır bezi olarak almanız lazım. Eğer çadır bezi bulamazsanız hazır kanvas bezi kullanabilirsiniz. Biraz pahalı olur ama kalitelidir. Bu iki tür bezi kullanmak mecburi değildir. 


    Bildiğimiz %100 pamuklu kalın amerikan bezi de işinizi görür ve çok daha ucuza mâl edebilirsiniz. Tuvali gereceğiniz şasi çam ağacından olmamamalıdır, çam olacaksa da fırınlanmış olmalı yoksa daha sonra reçine verirse resmi bozar.Kaynaklar: