Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Tomato Mosaic Virus Domates Mozaik Virüsü

0 yorum

Etmenin genel özellikleri :
Tomato mosaic virus (Tobacco Mosaic Virus=TomMV) viral bir etmen olup, biber, patlıcan, petunya, ve diğer solanaceous bitkileri etkileyebilir. Virüs mekanik olarak, elle, alet ve giysiler ile kolaylıkla taşınabilir. infekteli bitki kalıntılarında ve tohum üzerinde varlığını koruyabilir. 

Belirtileri: 
Hastalık belirtileri virüs ırklarına bağlıdır. Genellikle açık ve koyu yeşil alanlar birbirine karışmış şekilde yelşil aksam benekleri görülür. Yeni çıkan yapraklar kıvrılır ve yapısı bozulmuştur. Çok daha şiddetli etkilenmiş yapraklar şekil tamamen bozulmuş ve görünümü eğreltiotu yapraklarına benzemektedir. Bitkiler bir dereceye kadar bodur ve bitkiler fide döneminde infektelenirse çok az meyve verebilir. Meyveler olgunlaşma dönemine ulaştıktan sonra bulaşma olursa, bitki ve meyvelerde çok az küçülme meydana gelebilir. Necrotik lekeler ya da çizgiler govde ve meyvelerde görülebilir. Bazen meyveler düzensiz şekilde olgunlaşır ya da meyve duvarları kahverengiye döner.

Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Dayanıklı kültivarların kullanımı.
2. 
Hastalıktan ari tohum ve fidelerin kullnımı.
3.
 Bitkileri işleme işlemlerine geçmeden önce eller sabun ile iyice yıkanmalı.
4. Dezenfekte edilmiş alet ve ekipmanlar kullanılmalı
5. Tohum yataklarında her yıl temiz toprak kullanılmalı ya da steril edilmeli.
6. İnfekteli bitki artıkları yok edilmeli.
7. Domates işleme esansında sigara içilmemeli.

  Kimyasal Mücadele:
Viral hastalık etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.