Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Pyrenochaeta lycopersici Pyrenochaeta Mantarımsı Kök Çürüklüğü

0 yorum

Etmenin genel özellikleri :Pyrenochaeta lycopersici (Mantarımsı Kök Çürüklüğü) fungal bir hastalık etmeni olup, toprak kökenli bir hastalık etmenidir. Çok uzun periyotlar mikrosklerot olarak canlılığını sürdürebilir. Konukçuları; patates, domates, kabakgiller, biber. Çürüklük hastalığı özellikle serin koşullar altında yapılan erken dikimlerde ortay çıkar ve bir problem olabilir. Hastalık gelişimi 15 ile 20°C sıcaklıklarda optimaldir. Hastalık etmeni genel olarak bitkileri öldürmez, fakat verimi azaltabilir.

Belirtileri: 
Çürüklük ile etkilenen bitkilerin kökleri bölgesel olarak mantarımsıdır. Kök korteksinin uzunlamasına çatlamasıyla bantlar halinde dizilen yoğun kahverenkli lekeler daha büyük kökler üzerinde oluşmaktadır. Küçük besleyici kökler tamamen çürümüş olabilir. İnfektelenen bitkiler bodur ve gelişme yavaştır. Olgun bitkilerdeki dallar uçtan itibaren geriye doğru ölebilir. 

 
Mücadelesi:
  Kültürel Mücadele:
1- Bitki Köklerinde yara ve çatlak oluşumundan kaçınılmalı, gübrelemeye önem verilmeli, fazla rutubetten kaçınılmalı.
2- İlkbaharda toprak sıcaklığı yüksek olduğu zamana kadar dikim zamanını kaydırın.
3- Toprak solarizasyonu büyük ölçüde etkilidir.
  Kimyasal Mücadele:
Dikim öncesi toprak ilaçlaması olarak Metam sodyum tafsiye ediliyor.