Sitemize Hoş Geldiniz ------Sitemizdeki Konu Sayısı 1400'ün üzerine çıkmıştır Bir çok deney ve araştırma konularımız sizin ilginizi çekebilir SİTEDE ARAMA YAPMAK İÇİN YANDAKİ ARAMA KUTUSUNU KULLANIN Aşağıdaki kayan resim menüsüne de İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK konuları ekleyeceğim

Bakteriyel Öz Çürüklüğü (Pseudomonas corrugata)

0 yorum

Etmenin genel özellikleri :
Pseudomonas corrugata Roberts &Scarlett (Öz Çürüklük Hastalığı) bakteriyel bir etmen olup, bakteriyel kanser (Clavibacter sp. ) ile karışma ihtimali vardır. Bakteri toprak kökenli ve tarla koşullarında ortaya çıkışı rastgele olmaktadır. Hastalık yüksek nem ve serin gece sıcaklıklarını tercih etmektedir.
 Hastalık etmeni genellikle geç sonbahar, kış ve erken bahar dönemlerinde rastlamak mümkündür. 

Belirtileri:
Bakteriyel etmen tarafından etkilen bitkiler ilk olarak bitkilerin üst kısımlarında sararma ve solam şeklinde görülmeye başlar. Ana gövde üzerinde siyah çizgi şeklinde lekeler meydana gelir ve bunlar genellikle yarılmalara neden olur. Gövde uzunluğuna kesildiğinde, gövde özünün merkezi boşalmış olabilir ve merdiven gibi oyukluklara sahiptir. Bol miktarda adventif kök oluşumu genellikle etkişlenen öz bölgesi ile ilşkilidir ve gövdelerde şişkinlik olabilir. 

 

Mücadelesi:
Kültürel Mücadele:
1. Hastalıklı bitkilerin imha edilmesi ya da uzaklaştırlması.
2. 
Fideliklerde ve şaşırtma esnasında hastalıktan ari toprak kullanmalı.
Kimyasal Mücadele:
Etkili bir kimyasal mücadelisi yoktur. Toprak İlaçlaması yapılabilir.